Ok. 116/117 roku rzymski historyk, Tacyt pisze o Neronie , że" skazał na wymyślne tortury tych, których i tak nienawidzono z powodu ich okropieństw i których lud nazywał chrześcijanami. Nazwa ta pochodzi od Chrystusa. Człowieka tego za panowania Tyberiusza skazał na śmierć prokurator Poncjusz Piłat".
Inne źródła historyczne na temat Chrystusa i początków chrześcijaństwa to Pliniusz Młodszy, Swetoniusz, Flawiusz Józef, czy Agapios.
Pliniusz szukał porady u Trajana, jak postępować wobec gwałtownego wzrostu liczby chrześcijan. Ok. 112 r. pisał, że w sumie nie robią nic złego, modlą się tylko do Chrystusa jak do Boga, składają przyrzeczenie nie popełniania żadnych przestępstw i spotykają się na wspólnej uczcie. Problemem za to są pustoszejące świątynie bóstw i brak chętnych do kupna mięsa zwierząt ofiarnych. Swetoniusz w swych żywotach cezarów, w żywocie Nerona wspomina o kłopotach z Żydami i "jakiegoś Chrestosa".
Flawiusz Józef to żydowski historyk, piszący pod koniec l w. "Dzieje dawnego Izraela". Fragment dotyczący Chrystusa został zapewne skorygowany przez jakiegoś chrześcijanina, za to treść oryginalną odnajdujemy w dziele pisanym po arabsku w X w. przez biskupa melkickiego Hierapolis syryjskiej- Agapiosa. On to pisze" Podobnie pisał Hebrajczyk Józef. W jego dziele , które napisał o panowaniu Żydów, czytamy: W tym czasie żył człowiek mądry, imieniem Jezus. Jego postępowanie było dobre. Był znany jako człowiek o dobrym charakterze i wielu spośród Żydów , jak również i innych ludów, zostało jego uczniami. Piłat skazał go na śmierć, ale ci którzy zostali jego uczniami, nie porzucili jego nauki. Opowiadali, że ukazał się im trzeciego dnia po swoim ukrzyżowaniu, żywy.Dlatego uważany był za Mesjasza, o którym prorocy wiele cudów opowiadali."
O śmierci Jezusa wspomina też stara tradycja żydowska, zachowana w Talmudzie "W przeddzień Paschy powieszono (słowo oznaczało też ukrzyżowanie) Jezusa nazorejczyka(...), ponieważ praktykował magię, uwiódł Izraela i poprowadził lud na błędne drogi".
No dobrze, ale jak teraz ustalić właściwą datę śmierci Jezusa?

Wg tego, co padają Ewangelie, umarł w piątek w dzień Przygotowania Paschy czyli dzień 14 miesiąca nisan (marzec/kwiecień). Wg św. Jana zmarł przed początkiem Paschy, czyli mniej więcej w chwili, gdy zabijano na ofiarę liczne baranki paschalne. Poncjusz Piłat rządził w latach 26-36. Wg obliczeń astronomicznych wynika, że w tym okresie 14 nisan przypadał w piątek w 27, 30 i 33 roku. Tak wiec najprawdopodobniejsza datą jest 7 kwietnia 30 r.
Gorzej z datą narodzin Jezusa. Św. Mateusz i św. Łukasz podają, że narodził się jeszcze za panowania króla Heroda Wielkiego, czyli przed Paschą w 750 r. od założenia Rzymu, tj III/IV 4 rok p.n.e. Można wiec przyjąć, że Jezus urodził się w 5, 6 lub nawet 7 roku p.n.e. Pojawia się jeszcze jeden problem- św. Łukasz wspomina, że Jezus przyszedł na świat w czasie spisu ludności, zarządzonego przez Cezara Augusta i że wtedy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz . Tyle, że rządził on prowincją dopiero w 6 r.n.e. Skąd ta pomyłka? Nie udało się tego ustalić. Pisarz Tertulian, żyjący na przełomie II/III w. sądzi, że św. Łukasz po prostu pomylił imiona. Między 9 a 6 r. p.n.e. zarządcą Syrii był Sentius Saturninus ....
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Jakiś czas temu zastanawiałam się ze znajomym księdzem, czemu Boga Ojca przedstawia się jako dziadka z białą brodą. Teraz już wiem- białe włosy to jeden z symboli apokaliptycznych i oznacza wieczność.
Źródło informacji- Rozmowy o Biblii Nowy Testament A. Świderkówny.