Następna ikona bardzo popularna i czczona zarówno w Kościele Prawosławnym jak i Katolickim. Także w Kościele Starokatolickim Mariawitów.
Typ Matki Bożej Pasyjnej znany jest przynajmniej od XII w. i występuje już w sztuce bizantyjskiej. Cechą charakterystyczną jest niespokojny gest Dzieciątka, wyrażający jakby przestrach. Ikona przedstawia dwóch archaniołów niosących symbole męki Pańskiej. Archanioł Gabriel niesie krzyż i 4 gwoździe, a archanioł Michał- naczynie z octem, która jest pojony ukrzyżowany Chrystus, a także włócznię i gąbkę z trzciną.
Liturgiczny obchód ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy przypada na 27 czerwca.
Więcej tutaj:
i tutaj:
W Kościele Prawosławnym ikona nosi nazwę Matki Bożej Cierpiącej.
Według legendy, mieszkanka guberni nowogrodzkiej o imieniu Jekaterina, po wyjściu za mąż zaczęła przejawiać oznaki obłąkania, uciekała do lasu, próbowała niejednokrotnie targnąć się na swe życie. W chwilach przytomności umysłu modliła się do Maryi i obiecywała, że gdy wyzdrowieje, wstąpi do zakonu. Po wyzdrowieniu zapomniała jednak o obietnicy, a gdy sobie ją przypomniała, wystraszyła się tak silnie, że rozchorowała się . Trzy razy pokazywała jej się Maryja i nakazywała pójść do Niżnego Nowgorodu i kupić u ikonopisarza Grigorija Jej wizerunek by modlić się do niego. Tak też Jekaterina zrobiła....
Jest to ikona Maryi, do której modlą się wszyscy szczególnie dotknięci przez los, smutni, zatroskani, potrzebujący pomocy i opieki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz