Patrzałem, aż postawiono trony, a Przedwieczny zajął miejsce. Szata Jego była biała jak śnieg, a włosy Jego głowy jakby z czystej wełny. Tron Jego był z ognistych płomieni, jego koła - płonący ogień. (Dn 7,9)
Mimo, że Kościół wschodni nie uznaje żadnych przedstawień Boga Ojca, zgodnie z nauką św. Bazylego "Nie fantazjuj. Nie zamykaj Boga w swych cielesnych wyobrażeniach, nie ograniczaj Boga miarą swego rozumu", powstawały ikony typu niekanonicznego, przedstawiające Trójcę Nowotestamentową. Związane jest to z wpływami katolicyzmu.
Są różne warianty tych przedstawień. Jednym z nich jest ikona Ojcostwo , gdzie Chrystus siedzi na kolanach Boga Ojca. Szukałam w internecie zdjęcia oryginału w wykonaniu Nikifora Sawina, ale nie udało się.
Oprócz serafinów (czerwone) i cherubinów (niebieskie), stanowiących najwyższe miejsce w chórze anielskim, u stóp Boga umieszczone są trony, czyli trzeci chór. Trony to istoty przedstawiane w postaci kół ze skrzydłami i licznymi oczami. Ich zadaniem jest strzec tronu Boga.
Nimb Boga jest ośmiokątny, koloru czerwonego, symbolizującego Boskość i ciemnozielonego, symbolizującego mrok niepoznawalności Boga.
A możesz wyjaśnić Małgosiu, czemu Chrystus siedzący na kolanach Boga ma postać dojrzałego mężczyzny?
OdpowiedzUsuńMusi być na to jakoweś wyjaśnienie.
Babko , na kolanach Boga Ojca siedzi Chrystus pod postacią Emmanuela, czyli młodzieńca z wysokim czołem i często rysami dorosłego mężczyzny (bez zarostu czy brody), co ma symbolizować mądrość Bożą. Ten z zarostem zawsze siedzi po prawicy Ojca. Zresztą zwróć uwagę, że szaty mają odwróconą kolorystykę. Niebieska na wierzchu jest u Chrystusa już zmartwychwstałego. :))
OdpowiedzUsuń